Jak vybrat dětskou autosedačku?

Jak vybrat autosedačku?

Chcete bezpečně přepravovat vaše děti při jízdě autem a zároveň dodržet povinné zákony? Autosedačky jsou ze zákona povinné, proto vybírejte co nejlépe.

Chcete vašim dětem zajistit pohodlí a bezpečnost i při jízdě vozidlem? Pro tyto účely slouží kvalitní dětská autosedačka, která je ze zákona při přepravě dětí povinna. Ještě do nedávna platilo, že autosedačka je povinna pro děti do 12 let. Dnes platí, že autosedačku či podsedák musí mít dítě do výšky 150 cm a váhy 36 kg. Důležitější, než váha je však výška kvůli použití bezpečnostního pásu.

Proto vám zajisté padnou vhod informace, jak vybrat autosedačku.

Autosedačka patří k základnímu vybavení pro miminko stejně jako postýlka a kočárek. Vyznat se v široké nabídce není vždy jednoduché, takže každá rada je i v tomto případě nad zlato. Jak tedy vybrat tu pravou?

  • autosedačka musí odpovídat výšce a hmotnosti dítěte
  • každá autosedačka musí splňovat evropské normy, takže v první řadě sledujte, jestli je označena zkušební značkou. To znamená, že byla homologovaná a obdržela schválení od Ministerstva dopravy a spojů ČR. Taková autosedačka má mezinárodní štítek, na kterém musí být označení R44-04 případně R44-03. Dále musí být certifikovaná, a to potvrzuje oranžové označení ECE R44. A aby to bylo pro vás ještě jednodušší, tak dejte přednost těm autosedačkám, které mají ještě označení štítkem ISOFIX či i-Size.
  • vybírejte podle skupin, do kterých jsou autosedačky rozděleny podle hmotnosti dítěte. Jedná se o skupiny 0, 0+, I, II a III. Ve skupině 0 jsou autosedačky pro děti s hmotností do 10 kg, 0+ do 13 kg, I 9-18 kg, II 15-25 kg, III 22-36 kg. Dále může jít o kombinace těchto skupin 0/I a 0+/I do 18 kg, I/II/III dětská autosedačka 9-36 kg a II/III dětská autosedačka 15-36 kg.
  • dalšími důležitými prvky pro správný výběr jsou také rozměry a jedná se o plochu, šířku i délku. Jde o to, aby se autosedačka bez problémů vešla na sedadlo vozidla v zadní části. Nesmí se převažovat ani vyčnívat.
  • některé autosedačky umožňují i funkci polohovatelnosti podle aktuálních potřeb
  • dále je důležitá i funkce nastavitelnosti samotných výškových pásů
  • důležitá je nejen kvalita, ale hlavně pohodlí. Vybírejte i podle druhu materiálů, polstrování, zesílení bočnic, způsobu připevnění i podle ceny, při které je důležitá hlavně kvalita a zajištění pohodlí a bezpečí pro vaše dítě.

Dejte i na svoje vlastní pocity a vybírejte podle toho, jestli byste i vy sami v takové autosedačce chtěli sedět. Jde o to, aby vaše děti zvládaly v každém věku cestu autem co nejlépe a měly komfort pohodlí.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *