Jak vybrat první šátek na nošení dětí?

Jak vybrat šátek na nošení dětí?

Je to tady, přišlo rozhodnutí o tom, že vyzkoušíme šátkování. Není snadné najít ten správný šátek? My vám rádi pomůžeme s výběrem a zaměříme se na otázky, které maminky při výběru nejčastěji řeší.

Šátkování – pojem, který obecně označuje nošení dětí v šátku uvázaném na zádech nebo na břichu.

Obsah obrázku osoba, budova, exteriér, zeď, šátek na záda, babydo.cz
Šátek s úvazem na zádech

Na všechny tyto otázky se dále zaměříme, nicméně nejdůležitější je, aby byl pohodlný Vám i miminku. Vždy záleží na vašich konkrétních požadavcích s ohledem na příměse, typ vazby a výrobci.

Obsah obrázku budova, osoba, oblečení, šátek na břicho
Šátek s úvazem na břicho

Jaké jsou příznivé skutečnosti šátkování?

 • těsný kontakt dítěte s matkou/otcem
 • prevence kojeneckých kolik
 • časnější psychický vývoj a rozvoj svalů
 • lepší socializace dítěte
 • nošené děti jsou od narození klidnější
 • možnost bezprostředního ukojení potřeb dítěte
 • a mnoho dalších.

Možné nepříznivé dopady šátkování

 • obavy z deformace páteře či nevyváženého vývoje svalového napětí
 • riziko úrazů
 • riziko špatného vývoje kyčelních kloubů
 • riziko zadušení dítěte v nevhodném závěsu

Z hlediska péče o dítě nejsou proti šátkování žádné zásadní námitky, nicméně je nutné znát správné postupy a úvazy, aby miminku v šátku nic nehrozilo. Oficiální stanovisko České pediatrické společnosti k nošení malých dětí v šátku či závěsu – tzv. „šátkování“ si můžete přečíst na jejich stránkách.

Benefity i úskalí nošení dětí v šátku si můžete poslechnout v rozhovoru s bývalým předsedou České pediatrické společnosti, profesorem MUDr. Janem Jandou, CSc.

Jaký je rozdíl mezi šátkem pro miminko a batole?

Není problém najít univerzální šátek, který vám bude sloužit po celou dobu nošení, avšak při výběru prvního šátku berte ohled na věk a hmotnost miminka. Čím je dítě větší, tím větší je nutné brát nároky na šátek. Jemný šátek s nízkou gramáží se může zařezávat do ramen nebo se může začít brzy prověšovat. Také není vhodné pro narozené miminko zvolit silná šátek s vysokou gramáží, jelikož s ním není tak jednoduchá manipulace a miminku nemusí být tak pohodlný.

Obsah obrázku exteriér, pláž, země, šátek little frog
Šátky Little frog

Kolik šátků potřebuji?

Jistě není nutné objednávat ihned několik šátků. Mnoho maminek si vystačí pouze s jedním šátkem a pro začínající bude určitě nejlepší nošení kombinovat s kočárkem. Avšak i tak se vše v pohodě dá zvládnout s jedním i při častějším nošení. Už proto je nejlepší ten první šátek vybrat v neutrálních odstínech, protože ho jednoduše doladíte k barevným outfitům. Pokud se vám šátkování zalíbí, je to ten správný čas pořídit si náhradníka.

Jak má být dlouhý?

Je důležité, pro koho šátek vybíráte. Musíme myslet i na tatínky, a i proto může být výběr správné délky dost náročný. Pokud víte, že budete především nosit vy, délku přizpůsobte právě sobě. Vždy je možné, aby na větší postavě byly využity jednodušší úvazy, ke kterým stačí šátky kratší, nebo pokud se šátek osvědčí, tak pořídit si delší. 

Pro vícevrstevné úvazy, které jsou právě těmi základními, jsou nutné delší šátky, jelikož miminko je jištěno několika vrstvami látky, váha je dobře rozložena na obě ramena a jsou pohodlné.

Z jakého má být materiálu?

Na začátek šátkování je nejvhodnější vybrat šátek bez příměsí, tj. bavlněný šátek, nebo šátek s příměsí bambusu. Určitě vás nechceme odrazovat od jiný alternativ, protože v současné době začínají velké experimenty s různými příměsi. Je nutné si šátky prozkoušet a každý sám musí přijít na to, který materiál a gramáž mu je nejpohodlnější.

Obsah obrázku interiér, zeď, objekt, šátek Little frog
Šátek Little Frog

Zbylo vám po přečtení článku ještě mnoho šátků v košíku? Je těžké hledat univerzální rady, jelikož každý jsme jiný a totéž platí i při výběru šátků. Pokud vám zbývá dostatek času, můžete pročítat reference v diskuzích, avšak myslím, že stejně zvítězí ten, který se vám nejvíce líbí a zaujal vás na první pohled.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *