Jak vybrat správný dudlík? – 2. část

Dudlik, jak vybrat dudlík, babydo.cz

Bez dudlíku (šidítka) se neobejde skoro žádné miminko. Avšak kamkoli se podíváte, v nabídce je jich obrovská spousta a jak si mezi nimi vybrat? Odlišují se materiálem, velikostí i tvarem a který je ten správný? Abychom vám výběr dudlíku usnadnili, připravili jsme pro vás několik rad a tipů, jak postupovat při jeho výběru. 😊

Také by vám ve výběru mohlo pomoci toto video:

Jak vybrat dudlík?

Prvním a nejsilnějším reflexem miminka je sací reflex. Proto sání miminko uklidňuje, dodává mu pocit spokojenosti a také pomáhá miminku usnout. Právě proto je důležité vybrat takový dudlík, který bude plně odpovídat potřebám vašeho miminka a umožní mu zdravý vývoj.

Velikost

Velikost dudlíku je to první, na co byste se měli zaměřit při výběru. Dudlíky se rozděluji do kategorií dle věku děťátka. a to pro miminka ve věku 0 až 6 měsíců, 6 až 12 měsíců a 12 až 18 měsíců. V tomto případě určitě nejde o snahu prodejců nutit rodiče nakupovat každou chvíli nový dudlík, nicméně v každé této variantě je velký rozdíl ve velikosti dudlíku. Správná velikost dudlíku rovněž snižuje riziko deformace patra či zubů.

Jaké je základní rozdělení velikostí dudlíků

Dudlík, NUK
Dudlík NUK pro děti ve věku 18-35 měsíců

Údaje o tom, pro jak staré děťátko je dudlík určen, je uvedena přímo na obalu. Pokud tam tento údaj nenajdete, jedná se s největší pravděpodobností o univerzální velikost, které bychom se raději vyhnuli a předešli tím případným komplikacím.

Materiál

V současné době se při výběru dudlíku můžeme setkat se dvěma materiály savičky. Jedná se o latexový (kaučukový) dudlík a silikonový dudlík. U obou materiálů bychom mohli uvést výhody i nevýhody, proto záleží především na preferencích rodičů, jaký si vyberou. Další možností je, nechat děťátko, aby si vybralo samo.

Které materiály se používají na savičky

latex, dudlík

V případě latexu se jedná o přírodní materiál, který se vyrábí z kaučuku. Pro tyto savičky je typické žlutohnědé zabarvení. Jsou měkčí a pružnější, proto mohou být vhodnější pro první zoubky děťátka, mají specifickou vůni a chuť po gumě, což v některých případech může bránit přijetí dudlíku děťátkem. Latex nepřitahuje prach, proto zůstává déle čistý, avšak latex poměrně rychle stárne, což snižuje jeho odolnost. Dalším jeho plusem je jistě to, že je šetrný k životnímu prostředí.

dudlik, babydo.cz, silikon

Lékařský silikon se využívá k výrobě silikonových dudlíků. Tento materiál je čirý, méně pružný jako latex a díky tomu bývá vhodnější spíše pro kojence. Silikon je bez zápachu a chuti, i díky tomu je miminka zřídka odmítají. Další jeho výhodou je odolnost a snadná údržba, jelikož odolává vysokým teplotám při čištění.

Tvar

Další věc, která dudlíky odlišuje je jejich tvar. Mezi základní typy saviček na trhu jsou anatomické, symetrické a kulaté. V případě, že výrobce uvádí, že se jedná o ortodontický dudlík, podporuje správný vývoj ústní dutiny a omezuje riziko deformací v ústech.

Jaké existují tvary dudlíků

Právě anatomický tvar savičky je nejčastěji využívaný. Vrchní strana savičky je kulatá a ze spodní strany je zploštělá. Do úst miminka lze savičku vložit pouze kulatou částí nahoru, což zajišťuje správnou polohu jazyka při sání.

Anatomický tvar dudlíku

Symetrický tvar savičky je inspirován bradavkou matky, kdy má nerozdílnou spodní i vrchní část. Při sání není téměř vyvíjen tlak na horní patro miminka.

Symetrický tar savičky

V případě kulatého tvaru savičky, ten byl používán především dříve. Odborníci dnes tento tvar příliš nedoporučují, nicméně i tak některým děťátkům vyhovují a není možné jim je odpírat.

Na první pohled se to může zdát jako nepodstatná část dudlíku, ale při výběru bychom se měli zaměřit i na kotouč dudlíku. Při výběru svoji pozornost zaměřte na ventilační otvory, které zajišťují proudění vzduchu k dětské pokožce, odvádějí sliny a v případě vsání dudlíku umožňují děťátku dýchat. Kotouče dudlíků mají různé tvary. Jde například o kotouč s vykrojením na nos, kotouč s oboustranným vykrojením a kulatý kotouč, u kterého je nutné zkontrolovat, zda netlačí na nos děťátka.

Názory odborníků se různí, tak i proto je dobré se trochu spolehnout na vlastní intuici, je pouze na vás, jaký názor si uděláte a obecně stále platí pravidlo, že spíš než na tvaru dudlíku, záleží na tom, jak moc, a především jak dlouho děťátko dudlík vyžaduje.

Mohlo by se vám líbit:

Tento článek byl publikován v Dudlíky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *