Vše, co musíte vědět o dudlíku – 1. část

dudlik, babydo.cz

Připravili jsme si pro vás sérii 4 článků, kde se dozvíte vše, co je nutné vědět o dudlících. V první části se zaměříme na výhody a nevýhody používání dudlíků, kdy začít používat dudlík, jak ho správně vybrat či jaké speciální typy dudlíků existují.

Prvním a nejsilnějším reflexem miminka je sací reflex. Proto sání miminko uklidňuje, dodává mu pocit spokojenosti a také pomáhá miminku usnout. Už proto je důležité vybrat právě takový dudlík, který bude plně odpovídat potřebám vašeho miminka a umožní mu zdravý vývoj.

dudlik, babydo.cz, babyono
Dudílík s krabičkou od BabyOno

Nicméně i tak se občas objeví pochybnosti u maminek, které chtějí pro své miminka to nejlepší, zda nemůže dudlík poškodit chrup děťátka či zdeformovat jeho dásně.

Nad dudlíkem možná i proto visí mnoho otázek a mýtů. Také vás trápí obavy, zda dudlík používat či nepoužívat, kdy dát dudlík, jaký vybrat, aby byl ten ideální, jak se o dudlík starat a kdy ho vyměnit? Co byste řekli na to, kdybychom se na tohle všechno s vámi postupně podívali a pokusili se vám zodpovědět ty nejčastější otázky. 😊

Používat či nepoužívat dudlík?

Za to nejvíce diskutované téma považujeme, zda miminku vůbec dudlík nabízet. Avšak není možné říci, že každé miminko o dudlík vůbec stojí, v tomto případě se nedoporučuje dudlík miminku nutit. 

V následující části jsme se vám rozhodli shrnout všechny výhody i nevýhody používání dudlíku. Nicméně i tak by se každá maminka měla řídit zdravým rozumem, vlastní intuicí a potřebami miminka.

Výhody

  • Mnoho rodičů spatřuje největší výhodu v tom, že je miminko klidnější a snadněji utišitelné.
  • Učí miminko nenutritivní sání – to znamená, např. správně sát, polykat a dýchat při sání mléka.
  • Ve spánku nehrozí miminku zapadnutí jazyku a s tím spojené dušení.
  • Redukce vzniku rizik SIDS, dle americké studie ohledně prevence náhlého úmrtí kojenců.

Nevýhody

  • Nejčastější nevýhoda dudlíku je spojená s návykovostí a s tím navazujícím odvykáním.
  • Používáním dudlíku může být deformována horní a dolní čelist a způsobena nedostatečná motorika jazyka.
  • Při používání může miminko dýchat ústy a ne nosem.
dudlik, babydo.cz, babyono
Nejčastější nevýhoda dudlíku je spojená s návykovostí a s tím navazujícím odvykáním

Nicméně je prokázáno, že pokud děťátko odloží dudlík do tří let věku, většina deformací v ústech se postupem spraví, a i tak se již dnes na trhu nachází mnoho speciálních dudlíků, které by měly všechna negativa spojená s deformací minimalizovat či dokonce nezpůsobovat.

Do diskuze bychom zařadili i téma dudlík a kojení. Často je možné slyšet, že dudlík kazí techniku kojení, protože dítě si zvyká na jednoduché sání díky dudlíku a odmítá pak sát z prsu, protože je to pro něj obtížnější. Avšak i tady věříme, že se miminko nenechá připravit o mléko a maminka by se měla řídit vlastní intuicí.

Kdy začít používat dudlík?

Určitě je nutné zdůraznit, že dudlík není vhodným řešením pro každé miminko. Je těžké určit, kdy přišla správné chvíle na dudlík a každá maminka by se opět měla řídit svým instinktem. V případě, kdy je miminko nutné utišit a všechny ostatní možnosti od nakojení, přebalení, chování a masáže bříška nepomohly, přichází na řadu dudlík. Nutné je dbát především na to, abyste vybrali dle věku miminka, především tedy správnou velikost. Dnes výrobci na obalu dudlíku uvádí, od kolika měsíců je daný výrobek vhodný pro miminko a tohoto doporučení je důležité se držet. Při volbě špatné velikosti může docházet k nesprávnému vývoji čelisti, křivení zubů atd.

Jaký dudlík vybrat?

Při rozhodnutí o pořízení dudlíku se určitě nenechte zastrašit tím nepřeberným množstvím, které najdete v obchodech. Nemusíte se bát a už třeba i proto, že mnoho maminek tvrdí, že si určitě nevystačíte s jedním, protože mnoho dudlíků zmizí a nikdo ani nemá tušení kam. Nestresujte se s výběrem toho pravého, protože samo miminko si vyberete ten, který mu bude vyhovovat a přijme ho. Pokud miminku nebude pasovat, nedá se nic dělat, ale je čas vyzkoušet jiný. 😊

dudlik, babydo.cz, avent
Dudlíky avent, babydo.cz

Nyní bychom se však zaměřili na několik důležitých faktorů, na které si dejte pozor. Jak již bylo výše zmíněno, vybírejte správnou velikost. Velikost je značena na obalu dudlíku, a to většinou podle věku děťátka v měsících. Dalším důležitým faktorem je určitě materiál, z kterého je dudlík vyroben a miminku nemusí každý materiál chutnat. Na trhu je také možné narazit na dudlík z jednoho kusu nebo z několika částí. Co se týká jednoho kusu, má tu výhodu, že miminko jej nemůže rozdělit na části a z žádného kousku se udusit. Naopak ten z více částí má držátko a je pohodlnější, když je možné jej připnout děťátku na oblečení a vyvarovat se další ztrátě. 😊

Jaké jsou speciální dudlíky?

Dnes na trhu již existují ortodontické dudlíky, které miminkům vyhovují úplně stejně jako ty klasické, a především by měly minimalizovat deformace v ústech miminka.

dudlík, ortodontický dudlík, růžový dudlík, babydo.cz
Ortodontický dudlík v růžové barvě

Mezi další bychom mohli uvést třeba krmící dudlíky, které mají dutou a děrovanou savičku, takže přes něj děťátko zvládne měkké potraviny rozcumlat. Ty jsou ideální, jak poskytnout děťátku pokrm bez rizika udušení a usnadnit mu přechod na pevnou stravu. Ještě nesmíme zapomenout na dudlík s digitálním teploměrem. Dudlík rychle, spolehlivě a bez zbytečného pláče změří teplotu vašemu miminku. 

Nakonec našeho celého článku bychom chtěli určitě poradit, že pokud vaše děťátko najde svůj oblíbený, nebojte se ho kupovat stále znova a znova…, protože jak se říká „spokojené miminko je to nejdůležitější pro pohodou celé rodiny“. Věříme, že se vám základní seznámení s dudlíky líbilo a přejeme vám úspěšný výběr a příjemné používání. 

Tento článek byl publikován v Dudlíky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *